PNF

Pod koniec lat 60., metoda PNF znana była pod nazwą Kabat-Kaiser lub jako Metoda Wzorców Ruchowych. Dla nas owe wzorce były najważniejszym elementem PNF, później okazało się, że te wzorce są ważne, ale nie najważniejsze. Najcenniejsza w PNF jest samafilozofia pozytywnego podejścia do pacjenta, która zmienia pogląd na fizjoterapię i rehabilitację.

Podejście wg koncepcji PNF polega na tym, że szukamy i oceniamy zarówno uszkodzone części ciała, jak i te, które są sprawne. Filozofia ta opiera się m.in. na bazie oceny funkcjonalnej.  W naszym życiu codziennym przy wykonywaniu ruchu nie bierze udziału tylko jeden pojedynczy mięsień, lecz zespoły mięśni wykonujące pewne wzorce ruchowe, więc usprawniamy ruchowo pacjenta na bazie łańcuchów kinematycznych.

Chcesz kompleksowo poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu ?

Poznawaj treści zgodnie z uporządkowaną kolejnością. Artykuły ułożyliśmy od ogółu o szczegółu. Dzięki temu na początku znajdziesz ogólne informacje o samej metodzie, by na koniec rozpatrywać konkretne przypadki.

Metody

Powiązane przypadki

Kobieta

Praktyczne wykorzystanie metody PNF w terapii pacjenta

Meżczyzna

Wybrane aspekty koncepcji PNF w rehabilitacji neurologicznej pacjentów OIT po urazie czaszkowo-mózgowym, jako ważne uzupełnienie terapii skierowanej na podtrzymanie kluczowych czynności życiowych

Kobieta

Metoda PNF w terapii skolioz

Meżczyzna

Zastosowanie metody PNF w leczeniu kręgozmyku

Meżczyzna

Wykorzystanie metody PNF dla pacjenta z ataksją móżdżkową

Meżczyzna

Strategia postępowania w usprawnianiu pacjentów z niedowładem połowiczym z zastosowaniem elementów koncepcji PNF

Ten serwis używa plików cookies zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza jej akceptację.